אמא, מטא, פתע / רבקה רובינפלד

ביום העיון למטפלות חרדיות בו השתתפתי לאחרונה, עלה הנושא הכל-כך רווח אצל שכמותינו, הקריעה בין הבית לעבודה. אמנם לכל אם בישראל, בכל עבודה שהיא קיימת הסקלה ההיא כשעל צד אחד בציר ממוקם הבית על שלל ענייניו ומחובותיו.

קרא עוד
הגנה, קצב וריפוי / רחלי ג’נאח

בימות החמה הארוכים, החלטתי לפוש קמעא, לרדת ולטבול באחת מימותיה המבורכים של ארצנו. מה שהזדמן והיה קרוב למגוריי היה ים המלח. יש לי חיבה מיוחדת למקום זה ולסגולותיו, אז יצאתי לדרך, כשהיעד הוא אחד החופים הדרומיים יותר.

קרא עוד
ששת הצרכים הנפשיים / בת שבע אדלר

הפסיכולוגיה על כל ענפיה חוקרת אחר הסיבות להתנהגות בני האדם. מהם הגורמים המניעים אותנו לפעולה? מדוע אדם אחד מחשיב קביעות בעבודה מעל כל שיקול אחר ומשנהו יעזוב עבודה קבועה מדי כי היא בעיניו משעממת?

קרא עוד
גם למטופל חשוב לדעת / ברכי גודמן

כמה טיפים שיעזרו לך לעבור את הטיפול בהצלחה. טיפול פסיכולוגי/ רגשי, הינו נושא שמעסיק רבים מאיתנו. רבות נכתב על תועלתו, על שיטות טיפול, וטכניקות שונות.

קרא עוד
מתנות קטנות / אריאלה שושתרי

לצד האושר הגדול והרחבת הקן המשפחתי קיימת דאגה מסיבית סביב הרך הנולד הכוללת לילות חסרי שינה, שינויים הורמונאליים, תחושת אחריות, ארגון הזמנים מחדש ופעולות טיפול והזנה בעבורו. שינוי זה מצריך מהאם כוחות רבים והתגייסות מערכתית עבור הטיפול בתינוק החד

קרא עוד
חנוכה, פסיכולוגיה ומה שביניהם / חני גדלוביץ

חג החנוכה קיבל את שמו, על שם חנוכת בית המקדש מחדש חג זה מהווה, מקור ובסיס לחינוך. אומר הפרי צדיק :"חנוכה הוא לשון חינוך, שימי חנוכה מחנכים לנו הקדושה על כל השנה".

קרא עוד
"עלינו לשבח" פרויקט העצמה חצי שנתי במסגרת בית ספר שילוב / חיה מרקוס

בחודשים האחרונים הובלתי פרויקט העצמה במסגרת עבודתי כתרפיסטית באומנות, בבית ספר – תלמוד תורה בנים, שמשלב חינוך רגיל וחינוך מיוחד- ליקויי למידה והפרעות התנהגות שונות.

קרא עוד
חיקוי והעתקה באומנות, כמודל לחיקוי קשרים תוך אישיים ובין אישיים / חיה מרקוס

מאמר זה מתאר את תהליך עבודתי עם מטופלת לקוית שמיעה הסובלת מחרדה חברתית וחוסר יכולת להתחבר אל החלק הפנימי שלה וצרכיה האישיים. ה.לכמן כותבת על שתי צורות להעדר משחק אצל ילדים ( לכמן, 1996 ) במקרה המובא כאן המטופלת בחרה לחיות יותר במציאות ופחות בדמיון.

קרא עוד
דיאלקטיקה וזהות של מטפלות חרדיות / אודיה ביטון

המפגש והדיאלקטיקה בין זהות חרדית- בעלת תפיסת עולם תורנית לבין זהות מקצועית-אקדמאית, מייצרת שיח חדש של גיבוש זהות ובירור תמידי בין ערכי היהדות והרוחניות, בין חברה שמרנית אליה אני משתייכת לבין תפיסות מערביות מודרניות, ופרקטיקות פסיכולוגיות וטיפוליות.

קרא עוד